D.U.K. Dažniausiai užduodami klausimai aa+
-
Kaip tapti savanoriu?
Tapti savanoriu ir kalbėtis su „Sidabrinės linijos“ pašnekovais gali kiekvienas ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus, bet kokios profesijos ir išsilavinimo žmogus, gyvenantis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyje bei mokantis lietuvių kalbą. Tam nereikia jokio specialaus psichologinio pasirengimo ar žinių, užtenka jūsų asmeninės patirties ir noro bendrauti. Svarbiausia – atjauta vyresnio amžiaus žmonėms.
Užpildykite savanorio registracijos anketą, ir mes netrukus susisieksime dėl tolesnių žingsnių.
-
Kodėl savanoriauti „Sidabrinėje linijoje“?
Lietuvoje visuomenė sensta bene sparčiausiai Europos Sąjungoje. Šiuo metu šalyje gyvena apie 750 tūkst. 60 metų ir vyresnio amžiaus žmonių, bent pusė jų yra visiškai vieni. Tad nenuostabu, kad vienatvė, ligos ir prisiminimai – tai kone vieninteliai šių žmonių gyvenimo palydovai. Ši niūri kasdienybė slepia norą bendrauti, dalintis ir užmegzti ryšį.
„Sidabrinė linija“ sprendžia visuomenės ir vyresnio amžiaus žmonių atskirumo, vienišumo, bendravimo trūkumo problemas, suteikia senoliams galimybę vėl džiaugtis oriu, prasmingu, visaverčiu gyvenimu. Štai 80 metų sulaukusi p. Staselė neslepia, kad senatvė yra baisus dalykas, juolab, kai esi vienas. „Žmogui reikia žmogaus. Jo akių, balso. Girdėti kitą ir būti išgirstam – didelė laimė. Jeigu ne „Sidabrinė linija“, turbūt lig šiol tūnočiau vienumoje,“ – sako senolė.
Žinojimas, jog visuomet yra žmogus, sutartu laiku pasiruošęs šiltam ir draugiškam pokalbiui, dažnai tampa itin svarbiu ir reikšmingu postūmiu vyresnio amžiaus žmonių gyvenime: paskata prisijungti prie vietinių bendruomenės grupių ir veiklų, užsiimti pamirštais hobiais, rasti naujo įkvėpimo ir tikėjimo gyvenimu.
Savanoriaudamas žmogus dovanoja savo laiką bei energiją, tačiau dovanas gauna ir sau – mokosi naujų įgūdžių, įgyja unikalių patirčių, pažįsta save netikėtose situacijose bei suranda atsakymus į sau rūpimus klausimus. Bendravimas su senoliais – tarsi kelionė per įvairius laikmečius ir gyvenimiškos išminties mokyklą. „Ši savanorystė – tai nauja, auginanti patirtis santykyje su vyresnio amžiaus žmogumi. Tai – asmeninis tobulėjimas ir savęs pažinimas,“ – sako mūsų savanoriai.
Kviečiame paskaityti daugiau savanorių atsiliepimų čia.
-
Kaip savanorystė gali padėti man asmeniniame gyvenime ar profesinėje veikloje?
Gilias savanorystės tradicijas turinčiose šalyse atlikti tyrimai atskleidžia, jog savanorystė padeda labiau pasitikėti savimi, įgauti daugiau darbinės patirties toje srityje, kuri jus domina, užmegzti naujus ryšius ir pažintis su įvairiais žmonėmis. Savanoriaujant galima ugdyti tas kompetencijas, kurios reikalingos jūsų kasdieniame darbe, pavyzdžiui, aktyvaus klausymo(-si) įgūdžius, empatiją ir toleranciją kitokiai nuomonei ar požiūriams.
Daugelyje vykstančių mokymų paliečiame senėjimo ir bendravimo su vyresniais žmonėmis temas. Jei savo aplinkoje turite vyresnio amžiaus giminaičius, tėvus, kaimynus ar klientus, šias žinias tikrai praktiškai pritaikysite kasdieniame gyvenime bendraudami su jais.
Be to, jūsų pašnekovas taip pat galėtų padėti ar net įkvėpti jus pažvelgti į situaciją kitu kampu, pasidalinti savo gyvenimiška išmintimi. „Aš jau net kelis kartus gavau tikrai konstruktyvių patarimų iš savo pašnekovės, kurių dėka pasielgiau visiškai kitaip darbe nei buvau pratusi. Ir viskas kuo puikiausiai išsisprendė“, – dalinasi mūsų savanoriai. Senoliai yra geri „psichoterapeutai“, nes jų lūpomis kalba amžiaus patirtis, ramybė ir išmintis, tereikia įsileisti tą žmogų į savo pasaulį.
Dar daugiau, savanorystė – tai atsakomybė ir įsipareigojimas kiekvieną savaitę kalbėtis sutartu laiku. Tai neįkainojama laiko planavimo ir komunikacijos įgūdžių tobulinimo patirtis.
-
Aš studijuoju / dirbu pilną darbo dieną, ar vis tiek galiu savanoriauti?
Be abejonės. Savanoriauti „Sidabrinėje linijoje“ galima ne tik dienos metu, bet ir anksti ryte, po darbų vakare, ar savaitgaliais. Konkretus laikas yra derinamas pagal jūsų galimybes ir pageidavimus.
Mūsų savanoriai sako, kad susidraugavus su pašnekovu, pradedi laukti tų pokalbių, pamiršti dienos darbinį nuovargį, pokalbio laukimas suteikia naujų jėgų. „Sidabrinėje linijoje“ savanoriaujate jums patogiu laiku ir vietoje kalbėdami telefonu, tad nereikia gaišti laiko kelionėms į savanorystės vietą ir iš jos.
-
Gyvenu ne Vilniuje. Ar galiu savanoriauti?
„Sidarinėje linijoje“ turime savanorių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir užsienio šalyse gyvenančių tautiečių. Daugelis savanorių bendravimą telefonu įvardija kaip vieną iš savanorystės mūsų organizacijoje privalumų: kalbėtis galima kiekvienam patogioje vietoje, negaištamas laikas kelionei į specialią savanoriškos veiklos atlikimo vietą. Įvadiniai, kiti mokymai vyksta ir nuotoliniu būdu. Tad jūsų savanorystė galima nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.
-
Ar savanoriai turi išklausyti mokymus?
Taip, visiems savanoriams organizuojame įvadinius mokymus, kurie trunka iki trijų valandų ir vyksta mūsų biure arba nuotoliniu būdu. Vėliau kiekvieną mėnesį rengiame įvairius papildomus mokymus, savanorių savitarpio pagalbos grupių aptarimus aktualiomis su senatve, bendravimu, psichologija susijusiomis temomis. Juose dalyvavimas nėra privalomas ir savanoriai registruojasi pagal poreikį.
-
Kada galiu tikėtis pašnekovo ir kaip jis yra parenkamas?
Po įvadinių mokymų pasirašome savanoriškos veiklos sutartį ir pradedame ieškoti pašnekovo. Patikriname, ar šiuo metu turime pokalbių laukiančių senolių, įvertiname senolių lūkesčius ir poreikius. Jeigu jie atitinka jūsų pasirinktus kriterijus (pašnekovo lytis / amžius / pokalbio tipas / rūpimos temos), tuomet pradėti kalbėtis galite labai greitai. Jeigu ne – gali tekti palaukti, kol užsiregistruos jums derantis senolis. Šis laikas negali būti planuojamas ar apibrėžiamas. Didžioji dalis senolių mieliau renkasi vyresnio amžiaus pašnekovus, todėl būna, kad jauniems savanoriams (iki 40 metų) tenka savo pašnekovo palaukti ir kelis mėnesius. Tačiau jūs visada galite savo bendruomenėse ar kaimynystėje gyvenančius vyresnio amžiaus žmones paskatinti registruotis į „Sidabrinę liniją“ draugystės pokalbiams ar emocinei pagalbai ir tokiu būdu sutrumpinti savo ar kitų savanorių laukimo laiką.
-
Kiek laiko užima savanorystė?
Pokalbiai telefonu su vyresnio amžiaus žmonėmis – ilgalaikė savanorystė. Senoliai skambina į „Sidabrinę liniją“ tikėdamiesi ne vieno ar dviejų atsitiktinių skambučių. Jie nori užmegzti reguliarų ryšį su bendraminčiu. Todėl mes prašome savanorių įsipareigoti skirti laiko bendravimui bent 12 mėnesių mažiausiai po vieną kartą per savaitę. Vieno pokalbio trukmė priklauso nuo jūsų santykio su pašnekovu ir gali trukti nuo 10-15 min. iki 2 val.
1-asis mėnuo skirtas susipažinimui, įsivertinimui ar pašnekovas „tinka“ ilgalaikio ryšio kūrimui;
2-6 mėn. vyksta reguliarus bendravimas, siekiant giliau pažinti žmogų bei parodyti jam nuolatinį dėmesį ir rūpestį juo;
6-12 mėn. vyksta sukurto ryšio stiprinimas, neretai pereinantis į asmeninę pašnekovų draugystę.Papildomos savanorystės veiklos užims tiek, kiek patys nuspręsite skirti laiko.
-
Kiek galiu turėti pašnekovų?
Pašnekovų skaičius nėra ribojamas. Jeigu turite noro ir laiko, galite turėti ir daugiau nei vieną pašnekovą. Mums svarbiau yra pokalbio reguliarumas (kartas į savaitę) ir kokybė (nuoširdus, išsamus, dėmesingas pokalbis), negu skaičius žmonių, su kuriais bendraujate.
-
Ką daryti, jei pokalbiai su turimu pašnekovu nesiriša (neatrandate bendrų temų, sunku palaikyti pokalbį, daug tylos pauzių, jaučiatės nejaukiai ir pan.)?
Jei ilgainiui paaiškėja, kad bendravimas su vienu ar kitu pašnekovu neteikia malonumo, nes nėra „chemijos“, vienam rūpintys dalykai nedomina kito pašnekovo ar pokalbių temos tiesiog išsisėmė, pokalbių draugą galima pakeisti. Tereikia informuoti mus apie tai, ir kartu nuspręsime dėl tolesnių žingsnių.
-
Ar savanorystė „Sidabrinėje linijoje“ galima tik telefonu bendraujant su senoliais?
Be bendravimo telefonu su vyresnio amžiaus pašnekovais siūlome ir papildomas veiklas:
- informacijos sklaida apie Fondo ir „Sidabrinės linijos“ veiklą, jos kuriamą poveikį,
- rėmėjų paieška, įvairių lėšų pritraukimo akcijų, kampanijų, renginių organizavimas.
Taip pat, prie mūsų veiklos kviečiame prisidėti savo profesinėmis kompetencijomis, žiniomis ar kitais gebėjimais: mums nuolat reikia teisės, psichologijos, rinkodaros, komunikacijos, informacinių technologijų ir kitų sričių specialistų konsultacijų ir/ar pagalbos.
-
Ar galiu prisidėti tik savo profesinėmis žiniomis?
Žinoma; parašykite mums į pasikalbekime@sidabrinelinija.lt ir papasakokite, kuo norėtumėte ir galėtumėte prisidėti.
-
Ar galėsiu daryti pertrauką savanorystėje?
Savanoriška veikla neturi tapti prievole. Jeigu konkrečiu jūsų gyvenimo periodu asmeniniai ar profesiniai įsipareigojimai neleidžia savanorystei skirti laiko tiek, kiek planavote registruodamiesi, arba jaučiatės pavargę emociškai, savanorystę „Sidabrinėje linijoje“ galite sustabdyti, pailsėti ir vėl sugrįžti pasiruošę tęsti pokalbius su nauja energija. Tokiu atveju labai svarbu informuoti mus ir savo pašnekovą.
-
Kiek kainuoja pokalbiai „Sidabrinėje linijoje“?
Lietuvoje gyvenantiems savanoriams pokalbiai „Sidabrinėje linijoje“ yra nemokami, tad galite bendrauti tiek, kiek tik norisi! Visas telekomunikacijų, rinkodaros, savanorių parengimo ir kitas išlaidas finansuoja „Sidabrinės linijos“ projektą vykdantis M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas kartu su savo rėmėjais – valstybės institucijomis, įmonėmis ir organizacijomis, geros valios žmonėmis.
Bendrauti „Sidabrinėje linijoje“ galima tik turint Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių išduotą SIM kortelę – kol kas turime galimybę sujungti tik vietinius pokalbius. Tokiu atveju užsienyje gyvenantiems savanoriams įeinantis skambutis bus apmokestinamas pagal galiojančius kiekvieno operatoriaus tarptinklinio ryšio paslaugų įkainius. Kartu su savo rėmėjais mes ieškome būdų kaip kompensuoti šias patiriamas išlaidas, pavyzdžiui, suteikdami Lietuvos operatorių išduotas SIM korteles su kredito limitu. Tokie poreikiai derinami individualiai su kiekvienu savanoriu.
-
Kaip užtikrinamas mano asmens duomenų saugumas?
„Sidabrinė linija“ neatskleidžia jokių pašnekovų asmens duomenų, išskyrus vardą, gyvenamos vietovės pavadinimą ir pagrindinius pomėgius ar interesus, o visi „Sidabrinės linijos“ draugystės pokalbiai konfliktų prevencijos tikslais yra įrašomi.
Be to, savo pašnekovams patariame ir rekomenduojame nesikeisti savo asmens duomenimis (telefono numeriais, adresais ir pan.), tad bendrauti „Sidabrinėje linijoje“ yra visiškai saugu, kol pašnekovai šių rekomendacijų laikosi.
Su mūsų privatumo politika galite susipažinti čia.