Paremti

Neliečiamasis kapitalas Pozityvaus amžėjimo idėjoms puoselėti aa+

 

Labdaros ir paramos fondo neliečiamasis kapitalas – fondo valdomos jam perduotos ir nuo jo kito turto neribotam laikui atskirtos lėšos, iš kurių investavimo gautos pajamos naudojamos fondo įstatuose nustatytiems visuomenei naudingos veiklos tikslams įgyvendinti. Tai reiškia, kad fondas tiesiogiai nenaudoja šio jam patikėto turto veiklos išlaidoms finansuoti, o jį investuoja pagal apibrėžtą investavimo strategiją ir vykdomus socialinius projektus [pilnai ar dalinai] finansuoja iš gautos investicijų grąžos. Taip rėmėjų lėšos „dirba“ ilgą laiką ir įgalina fondą sukurti ilgalaikį ir tvarų įgyvendinamų projektų finansavimo šaltinį neribotą laiką.

2023 m. lapkričio 13 d. Registrų centras įregistravo mūsų suformuotą neliečiamąjį kapitalą ir pradėjome jo valdymą. 

Neliečiamojo kapitalo pristatymas

Kviečiame susipažinti su rezultatais: 

  1. 2024 m. II ketvirtis

    Akcijų rinkos II-ąjį ketvirtį nelėtino tempo ir, tempiamos dirbtinio intelekto bei M7 (Nvidia +36,7 %, Apple +22,8 %, Alphabet +20,7 %, Tesla +12,6 %, Microsoft +12,1 %, Amazon +7,1 % ir Meta +3,8 %) garvežio, JAV pasiekė naujas rekordines aukštumas. 5 iš 11 S&P 500 sektorių ketvirtį baigė su teigiamu rezultatu. Geriausiai pasirodė Informacinės technologijos (+13,6 %), Komunikacijų paslaugos (+9,1 %) ir Komunalinės paslaugos (+3,9 %), tuo tarpu gamybos žaliavų sektorius smuko -4,9 %.

    Europos akcijų rinkos, priešingai nei JAV, smuko. Tai daugiausia lėmė Prancūzijos parlamento rinkimų drama ir mažėjantys lūkesčiai dėl ženklaus palūkanų normų mažinimo. Europos centrinis bankas (ECB) birželio pradžioje sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais. Tačiau tolesnio mažinimo galimybes gali apriboti stabili infliacija ir ECB, panašu, neskubės toliau sparčiai mažinti bazinių palūkanų. Metinė infliacija euro zonoje birželį buvo 2,5 %, o gegužę – 2,6 %.

    Pagrindinių akcijų indeksų pokyčiai:

    S&P 500 +3,9 %
    Nasdaq 100 +8,4 % 
    Stoxx 600 -0,2 %
    Vokietijos DAX -1,4 %
    Prancūzijos CAC 40 -8,9 % 
    Ispanijos IBEX 35 -1,2 % 
    UK FTSE 100 +3,8 % 

    Investicinio lygio obligacijų kainos per ketvirtį neišvengė sumažėjimo ir fiksavo –1,1 % grąžą, nors visą ketvirtį šokinėjo aukštyn-žemyn kaip jo-jo suktukas. Obligacijų pajamingumas sparčiai kilo pirmosiomis II-ojo ketvirčio savaitėmis, kuomet aukštesnė nei tikėtasi infliacija sėjo nerimą investuotojams. Tačiau vėliau pajamingumai mažėjo dėl infliacijos atšalimo požymių: PCE, labiausiai sekamas FED infliacijos rodiklis, birželį galiausiai sumažėjo ir pasiekė 2,6 %. Per ketvirtį tokių bangų buvo bent trys, kas sudarė puikias sąlygas aktyviai prekybai. 

    JAV 10m VVP pajamingumas +19,7 bp iki 4,402 %.
    Vokietijos 10m VVP pajamingumas +19,7 bp iki 2,501 %.

    Mūsų NK portfelis neišvengė 3,8 % vertės sumažėjimo per ketvirtį ir bendras prieaugis nuo metų pradžios smuko iki +3,8 %. Didžiausios įtakos tam turėjo balandžio mėnuo, kuomet labiausiai smuko portfelio alternatyviųjų investicijų vertė, o netikėtos Japonijos banko intervencijos valiutų rinkoje sujaukė valiutų prekybos fondo strategiją.

    Bendrą šių investicijų vertės sumažėjimą atsvėrė sėkminga prekyba obligacijomis ši investicijų dalis išaugo 12 %.

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2024 m. II ketvirtis

  2. 2024 m. I ketvirtis

    2024 metais akcijų rinkose prasidėjo labai optimistiškai. Investuotojai vylėsi, kad JAV ekonomikos laukia švelnus nusileidimas, dėl kurio bus išvengta nuosmukio, toliau mažės infliacija, o FED jau kovo mėnesį pradės mažinti palūkanų normas. Ekonomika ne tik išvengė nuosmukio, bet ir buvo stipresnė nei tikėtasi. Infliacijai vis dar viršijant 3 %, lūkesčiai dėl FED palūkanų mažinimo sumažėjo – nuo lauktų penkių-septynių kartų iš viso 175 baziniais punktais sumažinimų metų pradžioje iki trijų tikėtinų kartų 75 baziniais punktais sumažinimo 2024-aisiais. 

    Nepaisant to, kad palūkanų mažinimo lūkesčiai pasikeitė, 2023 m. rudenį prasidėjęs akcijų kainų kilimas tęsėsi toliau, daugiausia dėl technologijų akcijų, ypač susijusių su dirbtinio intelekto vystymu. Pirmąjį ketvirtį JAV akcijų rinkos indeksas S&P 500 išaugo daugiau nei 10 %, o bendra grąža per pastaruosius 12 mėnesių siekė kone 30 % ir rinkos kapitalizaciją išaugino apie 10 trilijonų JAV dolerių. Visi pagrindiniai JAV akcijų indeksai (Dow Jones Industrial Average, NASDAQ ir S&P 500) pasiekė naujas visų laikų aukštumas.

    Kripto rinkoje taip pat buvo gausu naujienų. Bitcoin pirmąjį kertvirtį baigė netoli visų laikų rekordo – ~70 000 JAV dolerių. Tam yra keletas priežasčių, iš kurių akivaizdžiausia yra JAV vertybinių popierių komisijos pagaliau patvirtinti Bitcoin ETFai (biržoje prekiaujami fondai), investavimą į pagrindinę kripto valiutą padarydami kur kas prieinamesnį ir saugesnį daugeliui investuotojų.

    Be to, jau visai netrukus laukiama dar vieno Bitcoin halvinimo (sumažinančio naujų valiutos vienetų pasiūlą), kas, paprastai, prisideda prie kainos kilimo. Trečioji priežastis tiesiogiai susijusi su akcijų rinkomis: žvelgiant istoriškai, Bitcoin kyla kartu su NASDAQ indeksu, t.y. bendras optimizmas tradicinėse kapitalo rinkoje daro tiesioginę įtaką ir „skaitmeninio aukso“ kainos dinamikai.

    Tauriesiems metalams – tradiciškai populiarioms vertės saugojimo priemonėms neramiais laikotarpiais – I-asis metų ketvirtis buvo ne mažiau dėkingas. Aukso kaina viršijo 2200 USD už unciją ir pasiekė visų laikų rekordus. Tai šiek tiek stebina. Iš vienos pusės, infliacijos spaudimas pradeda mažėti, todėl neturėtų būti didelių paskatų pirkti auksą kaip apsidraudimą nuo kylančių kainų. Nors tiek auksas, tiek Bitcoin sulaukia didesnio investuotojų susidomėjimo dolerio silpnėjimo metu, JAV dolerio indeksas šiais metais pakilo daugiau nei 3 %. Neatmestina, kad bendras nerimas dėl pasaulinių įvykių – besitęsiančio Rusijos ir Ukrainos karo, Izraelio ir „Hamas“ konflikto, Jemeno husių išpuolio prieš krovininius laivus Raudonojoje jūroje ir kt. – prisideda prie fizinio ir skaitmeninio aukso kainos šuolių. Taip pat gali būti, kad auksas, žaliavos ir nekilnojamasis turtas pradeda atspindėti lūkesčius, jog infliacija išliks aukšta ilgiau nei tikėtasi.

    Praėjęs ketvirtis yra pirmasis pilnas mūsų neliečiamojo kapitalo valdymo ketvirtis. Nors pirmąsias investicijas atlikome dar 2023 metų gruodį, iki šiol esame suinvestavę kiek daugiau nei pusę viso kapitalo, arba 57 %. Nepaisant to, neliečiamojo kapitalo investicijų grąža per ketvirtį siekė 8 % ir kone prilygo akcijų rinkų grąžai, nors tiesiogiai akcijų rinkose investavome vos 11 % kapitalo. Tai sudaro daugiau nei 40 tūkst. Eur vertės prieaugio, arba 5-ias „Sidabrinės linijos“ veiklos savaites. 
    Papildomai 18 % investavome į trumpalaikį medicininės įrangos įsigijimo finansavimo sandorį su aiškiai apibrėžtu pajamingumu ir padarėme dvi ilgalaikes, bet likvidžias investicijas į alternatyviųjų investicijų ir valiutų prekybos fondus, davusius, atitinkamai, net 53 % teigiamos ir 13 % neigiamos grąžos. Per ketvirtį net kelis kartus bandėme įsigyti Europos Sąjungos šalių vyriausybių ilgalaikių obligacijų, tačiau jų kaina nepasiekė mūsų norimo lygio. Kol infliacija ir geopolitika neleidžia ramiai miegoti, tol kantriai laukiame naujo obligacijų pajamingumo šoktelėjimo / kainų sumažėjimo iki patrauklios investicijoms ribos. 

    Per ketvirtį papildomai pritraukėme 34 tūkst. Eur paramos į neliečiamąjį kapitalą, o investicijų portfelio vertė kovo pabaigoje siekė 573 tūkst. Eur.

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2024 m. I ketvirtis

Investuokite į neliečiamąjį kapitalą (atsisiųskite paramos sutartį:

Gavėjas: M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas 
Registracijos kodas: 303474437
Sąskaita: LT36 7300 0101 6209 0191
Paskirtis: Neliečiamajam kapitalui
 

 

 

© 2024 M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Visos teisės saugomos
Prijaukinta - Webas.lt
Naujienlaiškis