Paremti

Sėkmingas senėjimas. Kur jo ieškoti? aa+

Paskelbta: 2019-10-01 |
Asmeninio archyvo nuotr. | Larisa Čiupienė

Spalio 1-oji – visame pasaulyje minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Tai dar 1990 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja. Lietuva – bene sparčiausiai senstanti Europos Sąjungos šalis, tad diskutuoti apie senatvę ir kurti palankias sąlygas vyresnio amžiaus žmonėms – itin svarbu.

Įvairiuose tekstuose vis dažniau galima rasti ,,sėkmingo senėjimo“ sąvoką. Vienas iš pagrindinių sėkmingo senėjimo aspektų – aktyvus įsitraukimas į gyvenimą, įvairiapusę veiklą. Šiuo atveju svarbios ne tik visuomenės teikiamos galimybės, bet ir pačio žmogaus motyvacija veikti. Tokia paskata veikti gali tapti mylimas pomėgis, paraginimas, kito žmogaus istorija bei daugelis kitų veiksnių. Kviečiame susipažinti su mūsų nepailstančia savanore Larisa, kuri, galbūt, kažkam taps tuo pavyzdžiu, paskata ar tiesiog trumpu priminimu, kad amžius – nėra kliūtis veikti.

Larisa, papasakokite apie savo dieną. Ką veikiate? Kokių pomėgių turite?

Man šešiasdešimt penkeri. Kiekvieną dieną keliuosi apie šeštą ryto, geriu vandenį ir kavą, gaminu sau pusryčius. Maždaug apie devintą valandą imuosi darbo. Esu laisvai samdoma lietuvių – rusų kalbos vertėja.
Man ruduo – derliaus apdorojimo metas. Turiu sodą, jame auginu uogas, daržoves. Kadangi rūpinuosi mityba – derlių šaldau, džiovinu ir perdirbu be cukraus, acto ir pan. Taip pat džiovinu laukuose augančias vaistažoles, žiemą geriu jų arbatėlę ir draugams dovanoju. Pati kepu duoną iš įvairių sėklų ir viso grūdo miltų. Sveikai besimaitindama ir sporto nepamirštu. Karts nuo karto užsiiminėju joga. Dar labai mėgstu siuvinėti. Prie progos, mano siuviniai tampa dovana. Ir automobilį vairuoju. Taip ir prabėga diena...

Kaip jūs suprantate senatvę?

Pirmiausia, senatvę suvokiu kaip laisvę daryti tai, kam anksčiau laiko nerasdavau. Tai yra sodas, namai, anūkai, įvairūs pomėgiai. Sveikatos patikros niekada nebuvo mano prioritetas. Vis dar atlieku tik būtiniausius patikrinimus.

Jei reikėtų papasakoti didžiausią neseniai patirtą nuotykį, kas tai būtų?

Skrydis su parasparniu virš Birštono! Vau, kaip smagu buvo. Tik devyniolika minučių, bet prisiminimai, adrenalinas kunkuliuoja many iki šiol.

Esate aktyvi ,,Sidabrinės linijos“ savanorė. Kaip šią savanorystę atradote?

Sunkiai susirgau, pasveikau. Pasveikusi jaučiau begalinį dėkingumą Dievui ir Visatai už galimybę gyventi toliau. Svarsčiau įvairius būdus dėkingumui išreikšti ir radau ,,Sidabrinę liniją“. Užpildžiau anketą, dalyvavau mokymuose, pasirašiau sutartį. Tai man – dar viena dovana, dar viena galimybė atsidėkoti. Kartą per savaitę kalbu su labai įdomiais žmonėmis. Jaučiu, kad tai naudinga ir man pačiai. Gyvenu viena, dukra su šeima gyvena užsienyje. Pasikalbėjus su pašnekove – ir man diena smagesnė.

Ko palinkėtumėte senatvės bijantiems žmonėms?

Pirmiausia reikėtų atsakyti sau tiksliau – ko būtent bijom? Vienatvės, ligų, nepritekliaus? Ar jausmo, kad tampi nebereikalingas? O po to jau galima ir spręsti. Turiu daug patirties. Mielai pasidalinsiu. Sveikatos sunkumai ir be senatvės būna. Tai su jais galima ir kovoti. Vienatvė – taip pat  išsprendžiama problema. Galima lankyti įvairias veiklas. Pavyzdžiui, aš lankau Trečiojo amžiaus universitetą, kitas nemokamas paskaitas, kurias organizuoja savivaldybė. Tai ugdo drąsą kalbėti su nepažįstamais žmonėmis, susipažinti. Iki tol buvau dalykiška ir uždara. Dieną praskaidrina ir pokalbiai ,,Sidabrinėje linijoje“. Ruošiuosi pokalbiui su savo pašnekove iš anksto. Užsirašau jos svarbius įvykius – nes mano atmintis kartais mane apgauna... Kviečia mane dar įstoti į „Bočių“ draugiją. Tai pensininkų draugija, kuriai kartais padedu kaip savanorė. Nepriteklių spręsti galima ieškant darbo. Taip mano hobis tapo papildomu uždarbiu, o ir laiko internete neleidžiu beprasmiškai.

Ar bijote, kad esate niekam nereikalingas? Visiems jūsų reikia. Daug žmonių laukia jūsų bendrystės. Susipažinus, susidraugavus būsite laimingi ir kitiems laimę teiksite. Mano pašnekovė iš ,,Sidabrinės linijos“ – labai įdomus žmogus. Kartais stebisi, kad su ja kalbu ir man nenuobodu. Ji nori įsitikinti, kad yra įdomi. Daugeliui iš mūsų tai svarbu. Dažniau rodykime dėmesį aplinkiniams, jis grįžta atgal. Patikrinta!
 

© 2024 M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Visos teisės saugomos
Prijaukinta - Webas.lt
Naujienlaiškis